ANKARA

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ:

 

 

Açık olan saatler:   : 08:30 – 17:30 ( Müze hafta sonu ve hafta içi her gün açıktır. )
Müze Giriş Ücreti   :  30 TL.  ( Müze kart geçerli -Öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz?)

Adres: Kale Mh., Gözcü Sk. No:2, 06240 Ulus/Altındağ/Ankara

Ankara’da ilk müze, Kültür Müdürü Mübarek Galip Bey tarafından 1921 yılında kalenin Akkale olarak isimlendirilen burcunda kurulmuştur. Bu müzenin yanısıra Augustus Mabedi ile Roma Hamamında da eser toplanmıştır.

ANITKABİR:

Açık olan saatler:   01 Şubat – 14 Mayıs : 09:00 – 16:30
                                        15 Mayıs – 31 Ekim : 09:00 – 17:00
                                        01 Kasım – 31 Ocak : 09:00 – 16:00

Adres: Anıtkabir, Anıt Cad. Tandoğan 06520 Çankaya, Ankara, Türkiye

 

Anıtkabir, Anıt Bloğu ve Barış Parkından oluşur. Barış Parkı, ülkemizin değişik bölgelerinden getirilen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden ülkelerini temsil etmek üzere gönderilen 48.500 civarında bitki ve ağacın bir araya gelmesiyle oluşur.

Tandoğan Kapısı’ndan girildiğinde Barış Parkı içinden yürünerek Anıt Mezara uzanan yolun iki yanında 24 Oğuz boyunu temsil eden 24 aslan heykeli yer alır.

Anıtkabir içinde her biri değişik konuları işleyen, girişten itibaren simetrik olarak yerleştirilmiş İstiklal, Hürriyet, Mehmetçik, Zafer, Barış, 23 Nisan, Misak-ı Milli, İnkılap, Cumhuriyet ve Müdafaa-i Hukuk adlarında 10 adet kule bulunur.

Zafer ve Barış Kuleleri arasında II. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün mezarı bulunur. 

Müze 4 bölümden oluşur:

              Müzenin ilk bölümünde Ata’nın kullandığı eşyalar, kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen                          eşyalar ile onun manevi evlatlarından Afet İnan, Rukiye Erkin ve Türkiye’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen                              tarafından müzeye bağışlanan Atatürk’e ait eşyalar bulunur. 

               İkinci bölüm destansı Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’u anlatan yağlı boya tablolar ile                  donatılmıştır. Bu bölümde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda yaşanan güçlükler hissettirilmeye                            çalışılmaktadır.

               Üçüncü bölümde Milli Mücadele ve devrimlerin anlatıldığı galeriler ile Atatürk’ün mezar odası yer alır. Bölüm 1919–               1938 yılları arasında geçen olayları Türkçe ve İngilizce olarak açıklamaktadır.

               Son bölümde Mustafa Kemal Atatürk’ün kütüphanesinde yer alan 3.123 kitabın bulunduğu Atatürk Özel Kitaplığı                     yer alır. Bu bölümde yer alan bilgisayarlar, Ata’nın hayatına ilişkin bilgileri, Anıtkabir’in yapılış sürecini anlatan                         belge ve resimleri, Anıtkabir’de yapılan törenlerin filmlerini içerir.

ANKARA KALESİ:

Herhangi bir ücret ödemeden giriş yapabileceğiniz kale, 08.30-17.30 saatleri arasında ziyarete açık tutuluyor.

AdresKale Mh., 06240 Altındağ/Ankara

Kaleden eşsiz bir kent manzarası seyrediliyor.  Tarihi en az Ankara kadar eski olan askeri yapıda Galatlar’dan Romalılar’a, Selçuklular’dan Osmanlı’lar kadar pek çok medeniyetin izlerini görmek mümkün. 

Yerleşim alanlarının daha geniş bir alana yayılmasından savunma duvarları da nasibini almış ve Augustus Tapınağı’nın olduğu bölgeye doğru genişletilmiş.

Günümüze kadarki süreçte hem savunma hem de yerleşim amaçlı kullanılan Ankara Kalesi iç içe geçmiş 3 sıra surla çevrelenmiştir ve içinde Osmanlı döneminden kalma pek çok yapı bulunmaktadır. Bu yapılar hediyelik eşya dükkanı, sanat evi, restoran, otel  ve müze olarak kullanılır.

İki ya da üç katlı evlerin yapımında ahşap, kerpiç ve tuğla kullanılmış. Yerel halk alt katları kışlık, üst katları yazlık kullanıma uygun şekilde oluşturmuş. Yazlık kattaki “Cihannüma” isimli odalarla birlikte geniş saçaklar, kale içindeki Ankara Evleri’nin belirleyici özelliklerini oluşturuyorlar. Toplam sayısı 400’e yakın olan bu evlerin bir kısmı restore edilmiştir.

KOCATEPE CAMİ:

 

Kocatepe Camii, başkent Ankara’nın en büyük camileri arasında yer almaktadır. Cami bir tarihi eser niteliği taşıyacak kadar eski değildir. Ancak daha yeni olmasına rağmen dikkat çeken bir yapıdır. Aynı zamanda gösterilen işçilik anlamında ve sanatsal açıdan bakıldığına tarihte yer etmiş mimarilerden hiçbir eksik yanı bulunmamaktadır.

ATAKULE:

 

Varlığı ile Ankara’nın görünümüne önemli bir katkı sağlayan Atakule, 13.10.1989 tarihinde açılmıştır. Yüksekliği 125 metre olan kulenin tepe rakımı 118,2 metredir. 115,6. metrede yer alan görsel ve işitsel cihazların kullanılabildiği, nikâh töreni, seminer, konferans vb etkinlikler için kullanabilen çok amaçlı kokteyl salonu 600 metrekarelik bir alana sahiptir. Her birim saatte kendi ekseni etrafından bir dönüş hareketi yapan döner lokantası 111,8. Metrede yer alır. Her gün 09.30–22.00 saatleri arasında açık olan seyir terası 103,8 metrede yer alır. 99.8 metrede ise bir cafe-bar bulunmaktadır. 

ETNOGRAFYA MÜZESİ:

Açık olan saatler:  02 Nisan – 30 Ekim  : 08.30 – 19.00 (her gün açık)
                                        31 Ekim – 01 Nisan   : 08.30 – 16:45 (her gün açık)                                   

Etnografya Müzesi Türk Milli karakterini, tarihini ve kültürünü yansıtır. Cumhuriyet döneminde müze olarak planlanıp yapılan ilk devlet müzesidir.

 

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ

Adres: Gazi Mahallesi, Cumhurbaşkanlığı Blv No:150 D:150, 06560 Yenimahalle/Ankara

Herhangi bir ücret ödemeden giriş yapılır.

Atatürk Orman Çiftliği, 1925 yılında Ankara’nın batısında, Gazi Mustafa Kemal tarafından parça parça ve farklı bireylerden satın alınan arazi üstünde onun talimatı ile kurulan ve Türk tarımına öncülük eden çiftliktir.

Atatürk Orman Çiftliğinde doğal satış yerleri(et-süt-bal vb) bulunduğu gibi, Atatürk’ün Selanikte ki evinin bire bir aynısı yapılmıştır.  Taş merdivenli kapıdan binaya girildiğinde, taşlık kiler ve hizmetçi odasını, ikinci katta, sofa, mutfak, oturma odası ve misafir odası görülür. Üçüncü katta ise sofa, Atatürk Odası ve Müze Odası’na girip, Atatürk’ün kişisel eşyalarıyla tanışabilirsiniz.

Ayrıca Müze Odası bulunmaktadır. Atatürk’ün şahsi, fotoğraf, vesika ve eşyalarının bulunduğu yerdir ve 

Birinci Vitrin: Gri renkte takım boy elbisesi, kasket ve spor gömlek
İkinci Vitrin: Frank takım elbise, siyah ve beyaz yelek, eldiven, silindir şapka
Üçüncü Vitrin: Siyah pardösü,  robdöşambr, ayakkabı
Dördüncü Vitrin: Müşirlik kasketi, kaşkol, kravat, kartvizit kutusu, sigara tablası, iki adet tespih, masa zili, kahve fincanı, baston ve kırbaç

EYMİR GÖLÜ:

 

Eymir Gölü’ne giriş için herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yoktur.

Göle ziyaret saatleri ise 05.00 – 22.00 saatleri arasındadır.

Başkent sınırları içinde küçük bir göl olan Eymir Gölü, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) toprakları içinde yer almaktadır. 1960’lı yıllarda ODTÜ Rektörü Kemal Kurdaş’ın özel gayretleriyle bu kıraç arazi ve gölün çevresi ağaçlandırılmış ve bozkırın merkezi bir anda yemyeşil bir alan haline gelmiştir. Kendine özgü faunası ve florasıyla muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan Eymir Gölü, kış mevsiminde donar ve ziyaretçilerine farklı bir manzara sunar.

Özel izin yoksa araçlar içeri giremez ama servis bulunmaktadır. Gölün çevresi yürüyüş ve bisiklet için uygun bir yoldur. Uzunluğu  4,2 km dir.

KURTULUŞ SAVAŞ MÜZESİ (I. TBMM Binası)

 Doğanbey Mah. Cumhuriyet Blv. No: 14 Ulus/Ankara

Açık olan saatler: 09.00 – 17.30 (Pazartesi kapalı)

I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası, 1915 yılında yapılmaya başlanmıştır. Türk mimari stilinde olan iki katlı binanın en belirgin özelliği duvarlarında Ankara taşı (ANDEZİT) kullanılmış olmasıdır.

Meclisin, 23 Nisan 1920’de bu binada toplanması kararlaştırıldığında henüz bitirilmemiş olan bina, milli bir heyecanın eseri olarak milletin katkısıyla tamamlanmıştır. 23 Nisan 1920 ile 15 Ekim 1924 tarihleri arasında I. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullanılmıştır.Bina 23 Nisan 1961’de “Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi” adıyla halkın ziyaretine açılmıştır.

GÖKSU PARKI:

 

Adres: Göksu Mahallesi, 06820 Etimesgut/Ankara

Ankara’nın büyük parklarından biri olan Göksu Parkı, Eryaman’daki eski Susuz göleti üzerine kuruludur. Park, 2003 yılı haziran ayı sonunda hizmete açılmıştır. Toplam kullanım alanı 508.000 m²’dir. Bu alanın 127.189 m²’si göletten oluşmaktadır. 

250.200 metre karesi yeşil alana, 1,6 kilometresi ahşap bir yürüme yoluna, 13.000 metre karesi piknik alanlarına ait olacak şekilde dağıtılmıştır. Piknik alanlarında 473 hazır barbekü kurulmuştur.

ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ

Adres: Şükriye Mahallesi, Ulucanlar Cd. No:63, 06030 Altındağ/Ankara

Açık olan saatler: 10:00-17:00 (Pazartesi kapalı)

Ulucanlar Cezaevi, 1925 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk hapishanesi olarak kurulmuştur. 2006 yılında kapatılır ve 2009 yılında restore edilir.  15 Haziran 2011 tarihinde müze olarak açılır.

Tanınmış mahkumların kişisel eşyaları da müzede sergilenir. Örneğin :Bülent Ecevit’in şapkası ve kravatı, Deniz Gezmiş’in kendi el yazısı ile Roma hukuku ders notları, sigarası ve üzerinden çıkan paraları, Yusuf Aslan’ın kaşkolu, Hüseyin İnan’ın fanilası, Muhsin Yazıcıoğlu’nun namaz takkesi ve seccadesi, Mustafa Pehlivanoğlu’nun kardeşine yazdığı mektup, Fikri Arıkan’ın elbisesi vb

HACI BAYRAM CAMİ

Adres: Hacı Bayram Mahallesi, Sarıbağ Sk. No:13, 06050 Altındağ/Ankara

Hacı Bayram Câmii, Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunan tarihi cami. Augustus Tapınağı’nın bitişiğindedir. İlk zaviye olarak yapılış tarihi hicri 831 yılı olan caminin ilk mimarı Mimar Mehmet Bey hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Taş kaide üzerine tuğla duvarlı olarak inşa edilen yapıya özgünlük kazandıran en önemli özelliği kubbesiz çatısıdır.  İç süslemeleri ile görenleri kendisine hayran bırakan dini yapıda en büyük ilgiyi, adını aldığı Hacı Bayram Veli’nin türbesi çekiyor. 1429 yılında inşa edilen türbe, mihrak duvarına bitişik konumlandırılmıştır. Caminin bahçesinde yer alan ikinci türbe ise Osman Fazıl Paşa’ya aitmiş. Eser, klasik sekizgen türbe planına sadık kalınarak 18. yüzyılda inşa edilmiş. 

AQUA VEGA AKVARYUM  

Adres: Akşemsettin Mahallesi, Doğukent Bulvarı Nata Vega Outlet, 06480 Mamak/Ankara

Giriş ücretli (Tam 30, öğrenci 22 TL)

Aqua Vega, Türkiye’nin Ankara ili Mamak ilçesi Doğukent Bulvarı’nda bulunan Nata Vega Outlet içerisinde yer alan Avrupa’nın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük tünel akvaryumuna sahip, halka açık akvaryumdur. 

MOGAN GÖLÜ:

Adres:  Gölbaşı/Ankara

Girişi 6 Türk Lirası dır. (24 saat için 1 tl de olabilir -yenileştirme-)

Mogan Gölü veya yerel adıyla Gölbaşı Gölü, Ankara’nın 25 km güneyinde Gölbaşı ilçesinde bir göldür. Mogan gölünün yüzey alanı 561.2 Hektar, ortalama derinliği 2.80 m., su yüzey kotu 972 m., göl çevresi uzunluğu 14 km., uzunluğu 11 km. ve genişliği ortalama 500 metredir. 2004 yılında açılmıştır.

Toplam büyüklüğü 663.269 metrekare olan alanın 3.774 metrekaresi çocuk oyun alanı, 13.245 metrekaresi spor sahaları, 1.115 metrekaresi koşu yolu olarak düzenlenmiştir.

SEĞMENLER PARKI:

Adres: Çankaya Mahallesi, 06680 Çankaya/Ankara

Seğmenler Parkı, Ankara’da 1983’te açılan bir park. 67 bin metre karelik bir alanı kaplayan parkın içinde havuzlar, çocuk bahçesi ve zaman zaman konserlerin verildiği bir amfi tiyatro da yer alıyor.

Diğer Ankara parklarına nazaran daha sakin ve nezih bir park olan Seğmenler, sabah yürüyüşü yapan, köpeğini gezdirmeye çıkmış ve fotoğraf çektirmeye gelmiş Ankaralılar ın tercih ettiği parktır.

ANKARA DEVLET RESMİ VE HEYKEL MÜZESİ 

Adres: Hacettepe, Türkocağı Sk., 06230 Altındağ/Ankara

Açık olan saatler:  15 Nisan- 2 Ekim       :   09.00 – 19.00 
                                        3 Ekim- 14 Nisan      :08.00-17.00        

Ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Namazgâh Tepesi’ndeki Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nin binası, II. Meşrutiyet’ten sonra kurulan Türk Ocakları tarafından genel merkez olarak kullanılması amacıyla 1927-1930 yılları arasında inşa edilmiştir.Müze olarak 2 Nisan 1980’de açılışı yapılmıştır.

I. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en önemli eserleri arasında gösterilen yapıya görkem katan süslemelerin tümünde Türk kültürünü yansıtan motifler tercih edilmiştir.

Müzenin 6 sergi salonuna yayılmış geniş koleksiyonu, 399 sanatçının değişik dönemlerde ürettiği 1289 parça eserden oluşur. Koleksiyonun büyük kısmı yağlı boya tablo ve heykellerden oluşurken seramik çalışmaları, özgün baskılar, fotoğraflar, Türk süsleme sanatları ile etnografik eserler de müzede sanatseverlere sunulur.

KUĞULU PARK

Adres: Çankaya Mahallesi, Kuğulu Park, 06690 Çankaya/Ankara

Kuğulu Park, Ankara şehrinin Kavaklıdere mahallesinde bulunan bir parktır. Park, Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Polonya Caddesi’nin arasındadır. Parkın havuzunda, kuğular, kazlar ve ördekler yer alır. 

KIZILAY MEYDANI

 

Kızılay Meydanı, Türkiye’nin başkenti Ankara’nın merkezidir. Adını meydanın bir köşesinde 1929 yılında yaptırılan bugün mevcut olmayan Kızılay genel merkez binasından alan meydan doğudan Ziya Gökalp Caddesi, batıdan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, kuzey-güney ekseninde ise Atatürk Bulvarı yollarının kesişimindedir.

ANKARA ROMA HAMAMI

 

Adres: Anafartalar Mahallesi, Çankırı Cd. No:43, 06050 Altındağ/Ankara

Açık olan saatler:  15 Nisan- 2 Ekim       :   09.00 – 19.00 (her gün açık)
                                        3 Ekim- 14 Nisan      :08.00-17.00 (her gün açık)  

Girişi 6 Türk Lirası dır. (müze kart geçerli)

Bugün Roma Hamamı olarak adlandırılan bu ören yerinin bir höyük olduğu, aşağıdan yukarıya doğru Frig, Roma, kısmen de Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yerleşim gördüğü anlaşılmıştır.

Eskilerin Çankırıkapı dedikleri bu ören yerinde, bugün görebildiğimiz Roma Çağı binaları arasında iki ayrı tesis ile karşılaşmaktayız.

1- Antik Ankyra şehrinin sütunlu yolundan bir kısım, 

2- Roma Çağı Hamamı ve Palaestra’ sına ait binalar. Bunların etrafında da yine Roma Devri’nden başka yapıların temel izlerine rastlanmıştır.

Oluşturulan açık hava müzesinde: Ören yerinde bulunan yaklaşık 1000 adet çeşitli eser, mezar stelleri, kitabeler ve mimari parçalar biçiminde 3 ana gruba ayrılmıştır. Palaestra’nın güney ve batı kanatlarında mezar stelleri, kuzey kanadında yazıtlı bloklar, postamentler ve su künkleri, doğu kanadında altar vb. diğer mimari eserler, orta alanda da lahit ve aslan heykelleri sergilenmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir