SEFERİHİSAR

İZMİR HARİTASI

 

SEFERİHİSAR

Sığacık Mah.

Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”  dir.  Sakin şehir demek: şehirleşme ve küreselleşme karşısında, mimarisi, kültürü, gelenekleri, zanaatleri bozulmadan bugüne gelen, nüfusu 50 binin altındaki yerleşkeler demektir.  İtalya’daki bir komite tarafından verilir ve sıkı denetlenir. 2009 yılında bu ünvan verilmiştir.  Slow’un en temel hedeflerinden biri de yerel topluluklarda ve kasabalarda eco-gastronomi pratiklerini günlük hayatın içine sokarak “Slow Food” felsefesini geliştirmektir. Amblemi salyangozdur. 

 

* İzmir merkezden Sığacık 52 km ve 50 dakika sürer.

* Sığacık, ilçenin deniz kenarıdır ve gezilecek turistlik yeridir. Sığacık’ta şuraları gezebiliriz.

Sığacık sokakları:

Sığacık, Seferihisar merkezden 5 km uzaktadır. Kanuni’nin Rodos seferi için yaptırdığı kalenin surlarının içine saklanmış, Arnavut kaldırımlı, avlulu, cumbalı, tahta panjurlu konaklarla dolu sokaklardan oluşur. Bu sokaklarda dolaşmak keyiflidir. 

Sığacık Kalesi:

 

Sığacık sokaklarının ucunda ve limanın hemen yanındadır.

Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin edilir. Ama depremler nedeniyle hasara uğrayan ve daha sonraları  Aydınoğulları ve Osmanlılar döneminde birçok kez tamir gören kalenin tarihteki en önemli yeri, Osmanlılar döneminde Kaptan-ı DeryaPiri Reis’in önerisiyle Rodos Seferi’ne hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emri üzerine donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından 1521-1522 yılları arasında Teos Antik Şehri harabelerinden taşınan taşlarla yeniden inşa edilip deniz üssü olarak kullanılmasıdır. 

Sığacık aslında bu kalenin surları içinde. Kalenin 3 ahşap kapısı varmış. ve saat 22’de kale kapıları kapanırmış. 

Sığacık Pazarı:

 

Kale içinde Pazar günleri kurulur. Bu pazarda yiyecek-içecek, kullanılacak eşya vb sadece burada üretilen ürünlerdir, bizzat üreticisi tarafından satılır. Al sat yapılamaz. Pazarda en çok ev hanımlarının yaptığı hamur işi ürünler satılır ve oldukça fazla tezgah kurulur.  

Teos Antik Kenti:

 

Teos Antik Kent’te görülmesi gerekenler,

 • Hellenistik ve Roma dönemi kalıntıları
 • Dionysos Tapınağı
 • Agora
 • Tiyatro
 • Odeaon
 • Surlar
 • Teos Antik Liman

Kalıntılar çok büyük bir alana yayılır. Her yerini gezmek istiyorsanız 2 saate yakın sürer ama kapıdaki görevliye en can alıcı yerler sorulabilir ve 1 saatte dolaşılabilir.

Değirmen:

Olanlar-Oldu-Degirmen

Ata Demirer’in “Olanlar Oldu” filminde de geçen değirmen. Zor bulunan bir yer ama Ege Denizi’nin muhteşem manzarasını izleme şansına erişilen yer. Büyük Akkum Plajı’nın yanında bulunan Club Atlantis Resort Hotel’in içerisindeki değirmen güzel bir mola için ideal. Otelin güvenlik görevlilerine rica edip otelin içine girip, değirmende fotoğraf çektirebilirsiniz.

 

 

 

Beldemiz sınırları içindeki pek çok sıcak su kaynağından, kaplıca statüsünde yer alan başlıca yerler, Karakoç ve Cumalı Kaplıcaları, Uyuz ve Ahmetçi Hamamları, Gelinboğan ve Hamamönü Ilıcası adı ile bilinen kaynaklardır.

 

 

 

 

 

 

Eğer vaktiniz varsa limanından kalkan tekneler ile Seferihisar koylarını da keşfedebilirsiniz. Tekneler yemekli ve yemeksiz olmak üzere ayrılıyor. Güzergahta harabeler, Papaz Boğazı, mağaralar, Taş Ada ve Akvaryum var.

 

Kale içinde kalan bugünkü yerleşimin yanı sıra Süleyman Han Camii, hamamı,medresesi ve şadırvanı da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

 

Sığacık’ın çevresindeki antik kentleri gezmeye başlamadan önce kalenin hemen yanında bulunan Kültür Müzesine uğrayabilirsiniz.  Bu müze de çevreye dair çok sayıda etnografik eser mevcut. Burada ilçeye gelenler bilgi sahibi olurken buradan sonra gidilecek yerlere de ışık tutmuş oluyor.

Seferihisar Kültür Müzesi

Seferihisar-Muze
Belediye, bu müzeyle geleneklerini yaşatmayı hedefliyor

Seferihisar’ın kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan Kültür Müzesi, çok sayıda etnoğrafik esere sahip. Burayla, gelenlerin ilçe hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanırken, bir yandan da kaybolmaya yüz tutmuş değerler gün yüzüne çıkarılıyor. Arşiv görevi de gören bu yer sayesinde kenarda kalmış belgeler de ortaya çıkarak ilçenin ve bölgenin tarihi daha detaylı inceleniyor. Etnografya müzesi özelliği sayesinde günlük yaşamın somutlaştırıldığı sergilerde kıyafetler, eşyalar gibi çok sayıda obje de ziyaretçilere ulaşıyor.

 

Ulu Camii

Seferihisar-Ulu-Camii
İç mimarisiyle görenleri etkileyen camii, aktif olarak kullanılıyor.

Geç Osmanlı Dönemi yapılarından olan Seferihisar Ulu Camii, 1816’dan günümüze kadar gelen eserlerden. Geniş bir avlu içinde yer alan tek minareli bina, ahşap mahfil ve minbere sahip. 1996’da kapsamlı onarım gören bina günümüzde hizmet vermeye devam ediyor. Barok süslemelerin öne çıktığı caminin içi ziyaretçileri etkiliyor.

 Lebedos Antik Kenti

Lebedos-Seferihisar
Lebedos Antik Kenti’nde görülebilen kalıntılar yok denecek kadar az

Kurulan 12 İyon kentinden biri olan Lebedos Antik Kenti, döneminin en zayıf kentlerinden olarak biliniyor. Kral Kodros’un oğlu Andropompos tarafından kurulan şehrin çevresinde Kolophon ve Tlos gibi daha güçlü kentlerin varlığı nedeniyle gelişmesi pek mümkün olmayan yerlerden. Günümüze ulaşan pek fazla eser olmasa da, yarımadayı kuşatan sur kalıntıları ve doğal güzelliği nedeniyle burası, görülmeye değer noktalar arasında.


Gödence Köyü:Üzüm bağları, zeytin ve meyve bahçeleriyle çevrili yemyeşil bir köy olan Gödence Köyü, Seferihisar’ın doğallığını koruyan ve mutlaka görülmesi gereken sevimli köylerinden biridir. Geçimlerinin büyük çoğunluğunu zeytin yağından kazana köyde, ev yapımı şarap üretimi de yapılmaktadır.

 

Karakoç Kaplıcaları: İlçe merkezine 17 km mesafede yer alan Karakoç Kaplıcaları özellikle de romatizman, mide ve bağırsak gibi rahatsızlıklara oldukça iyi gelmektedir. Roma Hamamı’na da ev sahipliği yapan bölgede hem gezebilir, hem de şifa dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Kaplıcanın sadece ismi var. Daha bugün gittim. Harabe yer. Bekçi var, tesis falan yok. Kapalı 2 havuz var ama bakımsızlıktan dökülmüş ve pis. Programınızda var ise çıkarın.———————-

——–İzmir’in en sevimli köylerinden

Ozan Özlem – 9 Eylül 2018, Pazar 23:29

Seferihisar dağ yolundan veya Bademler Köyü’nün içinden müthiş vadi manzaraları içinde varılan, zeytinyağıyla meşhur İzmir’in en sevimli köylerinden biri, doğa yürüyüşü, motor gezileri, bahar aylarında mantar toplamak için tavsiye edilebilir, yakınlarında bulunan Gödence Hotel’i hem restoran hem yemek için kesinlikle tavsiye ederim.—–

.

 

Aynı zaman da eğer yanınızda pasaportunuzu götürürseniz Sığacık Teos Marina’dan Samos adasına da geçebilirsiniz. Seferler feribotlar ile gerçekleştiriliyor ve kapı vizesi alarak gidebilirsiniz. Sefer saatleri günde 2 saat olacak şekilde düzenleniyor. Sabah 08.00′de Teos Marina’dan kalkış ve Samos adasından 19.00’da dönüş olarak.

 

5. Seferihisar Doğa Okulu 

Doğa Okulu, Sığacık’a yarım saat – 24 km uzaklıkta bulunan Orhanlı Köyü‘ndeki altı dönümlük zeytinlik ve makiliğin içinde, eski Orhanlı İlkokulu’nun restorasyonu ile oluşturulmuş, Nesin Matematik Köyü, Bademler Tiyatrosu, Tiyatro Medresesi gibi imece usulü kendini çeviren, el emeği göz nuru bir oluşum.
Doğa DerneğiSeferihisar BelediyesiOrhanlı Köyü Derneği gibi kurumlar, Orhanlı ve Seferihisar halkı, Alakır Nehri Kardeşliği gibi topluluklar, pek çok sanatçı, araştırmacı, düşünür ve gönüllü Doğa Okulu’nun kendi deymiyle “gövdesini” oluşturuyor.

Aslında Seferihisar’ın Citta Slow ünvanı almasıyla 2009 yılında başlayan proje 2014 Şubat ayında tamamlanmış. Bu sürece en çok destek olan sanatçılardan biri de Tarkan! Hatta okulun araştırma ve öğrenim çalışmalarını başlatmak için İstanbul ve Seferihisar’da iki destek konseri bile vermiş.

doğa okulu

————

———

SEFERİHİSAR MANDALİNA FESTİVALİ

Her yıl Eylül-Kasım arasındaki bir tarihte Sığacık’ta gerçekleştiriliyor. Festivalin 2015 yılında 16.’cısı düzenlenmiş. Amaç yerel mandalinayı tanıtmak. Sokak şenlikleri ve konserler oluyor. Tabi Mandalina Güzeli, En İyi Mandalina, En İyi Üretici, En İyi Mandalinalı Yemek ve Tatlı yarışmaları festivalin olmazsa olmazlarından.

 

PLAJLAR

 1. Sığacık Büyük Akkum Plajı

Burası buz gibi suda yüzmeyi sevenler için bire bir. Burada Beach Club tarzı işletmeler de var. Plajı kum. Biraz rüzgarlı olabiliyor. Burada güneşi batırmanız tavsiyemiz olur. Konum için tıklayın.

Akarca Halk Plajı

Daha sakin ve beach club kafasında olmayan yerden denize girmek için ise Sığacık’a arabayla 7dk uzaklıktaki Akarca Halk Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Halk plajı olsa da burada da işletmeler var. Denizi biraz çakıllı ve serin. Konum için tıklayın.

 

Ekmeksiz Plajı

Ne yazık ki Ekmeksiz Plajı 2015’de arazi, ihaleler vs. durumlarından halka kapatılmış. Oysa ki buranın çok kıymetli plajlarından biriymiş. Umarız ilerleyen zamanlarda açılır. Konum için tıklayın.

Ürkmez (Akvaryum) Plajı

Huzur arayanlara bire bir. Denizi berrak ve temiz. Fakat şimdiden uyaralım: Çabuk derinleşen denizi ve sahili taşlı plajı var. Konum için tıklayın.

 

Diğer plaj seçenekleri ise; Akarca, Azmak, Küçük Akkum, Büyük Akkum, Ekmeksiz , Bahadır, Çıfıt kalesi, Doğanbey-Payamlı, İpek kum ve Ürkmez Plajları sıralanıyor.

 

YEME – İÇME

 

Artemis Restoran – Enginar Cenneti ♡

Burası Sığacık içinde değil  ama Seferihisar’da, Sığacık yakınlarında, gerçekten özel bir yer: 10 dönüm enginar tarlasının yanında ağaçların altında bir aile işletmesi. Tarladan sofraya, kendilerine özgü 15 çeşit enginar yemeği yapıyorlar. Enginar dondurmasından çorbasına, çayından güvecine… Çok ender enginar yemekleri var. Salaş ve farklı bir yer. Canlı yayını videomuzdan Enginar Cenneti Artemis Restoran’daki deneyimimizi izleyebilirsiniz. Et oburlar korkmasın, et yemekleri de var.

Adres: Azmak Mevki No:78, 35460 Düzce Köyü, Seferihisar Tel: 0232 746 8154 Konum için tıklayın

🍴 Sığacık Köy Ürünleri Pazarı

Türkiye’nin Slow Food köyüne gelip de pazarından sığacıklı hanımların elinden taze taze çıkan ürünlerden tatmadan gitmek olmaz. Pazar günleri kurulan tezgahlarda bilimum ev yapımı poğaça, kurabiye, pasta, kremalı börek sütlü çörek…Eğer bir Pazar günü buradaysanız, bir tezgahtan diğerine, herşeyden tada deneye arşınlamak lazım sokaklarını Sığacık Kaleiçi’nin.

Adres: Sığacık, 137. Sk. 40 B, 35460 Konum için tıklayın

 

🍴 Radika

Radika daha çok hamur işleri bulabileceğiniz, çay bahçesi tadında bir sokak köşesi. Gözlemesi, mantısı, böreği, sarması gibi sınırlı bir menü var. Burayı neden listeye koyduk derseniz kaleiçinde sokağa atılmış masalarda çay keyfi hoş olabiliyor da ondan.

Adres: 127. Sokak No:44, Sığacık Mahallesi Konum için tıklayın.

 

🍴 Paşa Kaptanın Evi *

pasa-kaptan-sigacik

Burası deniz kabuklu iç dekoru ve mozaikli dış cephesiyle şirin mi şirin bir cafe. Ev yapımı ürünlerle tam da kahve çay keyfi yapmalık yer. Öyle çok zengin bir menüsü yok, daha çok baklava börek gibi Türk usulü sneaklar var. Kaleiçinde değil ama sahil tarafındaki kale girişinin hemen bitişiğinde.

Adres: 127. Sokak 58 A, Sığacık Mahallesi Konum için tıklayın.

 

🍴 Milos Balık ve Meze Restoranı  *

Sığacık kaleiçindeki, Milos buraların en ünlü rakı-balık mekanı. Samimi bir Rum Meyhanesi konseptiyle deniz mahsulleri ve taze meze çeşitleri var. İsli uskumrusu, kalamarı, atomu, güveci ve fesleğenli mezgiti meşhur. Asmalar altındaki masalarıyla ambiyansıyla, gelen kitlesiyle sevilesi bir yer.

Adres: Sığacık Mahallesi, Şadırvan Meydanı 9/11, Kaleiçi Tel:(0232) 745 7503 Konum için tıklayın

🍴  La Dude Art Cafe

Sığacık kaleiçinde oturanlara sorduğumuzda üst üste akşam yemeği önerisi olarak burayı aldık ama test edemedik. Sahibi burayı insanların hem yöresel yemekleri yediği, hem de sanat konuştuğu bir sanat ortamı olarak planlamış. Yerliler burayı önerdiklerine göre vardır bir hikmeti.

Adres: Liman Caddesi, No:32, Sığacık Mahallesi,Kaleiçi   Tel: +90 507 830 1896 Konum için tıklayın.

…..

kale içinde durup öğle yemeğinizi yiyebilceğiniz Roma Pizza Eis Café (Sığacık Mahallesi, Akkum Cd. No:23, 35460 Seferihisar) mevcut. Sığacık’ta gayet hoş bir mekana sahip olan bu café pizza, mantı ve el yapımı dondurmalarıyla meşhur

 

……

Buraya özgü bir şey denemek isterseniz  Seferihisar katmeri ile meşhur.

…..

Seferihisar‘ın içerisine minibüsle gidebilirsiniz ve güzel pide ve başka çeşitler yiyebileceğiniz Merkez Pide Restoran (Adres: Camikebir Mahallesi, 35460 Seferihisar)

——-Seferihisar belediyesi tarafından cittaslow kapsamında kurulan Kadın Emeği Evleri’ne (Adres: Ulamış mahallesi/ Seferihisar) gidebilirsiniz. Buraya düzenli olarak giden Seferihisar kadınları hem ürünlerin nasıl üretileceği hakkında eğitim görüyor hem de ürettiklerini satıyorlar.  Tarhana, reçeller, sabunlar, el emeği giysiler yapılmakta.—–

 

SIĞACIK’TA NEREDE KALINIR

Kaleiçi’ndeki tarihi evlerden bazıları pansiyon olarak işletildiğinden bu güzel evleri sadece seyirle kalmayıp, içinde yaşamak neye benziyor deneyimleyebiliyorsunuz.

Mandalin Pansiyon

Sığacık Kaleiçi’nin en popüler pansiyonu. Bunun sebebi içinin 2016’da yenilenmiş olması. Tek gecelik misafir kabul etmiyorlar. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Mavi Zeytin Butik Otel

Odaları minimal olsa da ihtiyaç duyduğunuz hemen her şeyi bulabilirsiniz. Konumu gerçekten merkezi ve çalışanlar çok güleryüzlü. Mütevazi, temiz ve en önemlisi yeşilliklerinin içinde konumlanmış ferah bir butik otel. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Beyaz Ev

Beyaz ev misafirhane diye geçiyor yani bir nevi pansiyon. Sahibesi çok kibar ve ilgili. Otel temiz ve rahat ama sunuğu en harika şey bahçesinde zeytin ağaçlarının içinde yapabileceğiniz lezzetli kahvaltısı. Çok samimi bir yer ve bir diğer artısı da evcil hayvanları kabul ediyor olması. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Diğer Sığacık Otelleri ve Pansiyonları

Sığacık içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

 

 

SEFERİHİSAR’A NE KADAR ZAMAN AYIRMALI? NASIL PLANLAMALI?

Biz programımızı söyle çizerdik:
Önce Doğa Okulu’nda katılmak istediğimiz bir eğitim var mı bakardık. Varsa eğer, planımızı ona göre şekillendirirdik. Eğitimin süresine göre ayırmanız gereken vakit değişebilir.
Eğer eğitim yoksa, bizce buraları görmeye 1 gün yeter: Sabah Sığacık’ı gezerdik. Pazar gününe denk getirmek özellikle pazarı yakalamak için iyi olur. Sonra çıkıp Teos‘u gezerdik. Öğleden sonrayı da Büyük Akkum‘da denize girerek geçirirdik. Burada güneşi batırdıktan sonra da Artemis‘te enginarlı bir akşam yemeği çekerdik. Daha fazla günümüz var ise de İzmir Çevresinde Gezilecek İzmir Köyleri‘ne rotamızı çevirirdik.

 

 

 

 

 1. MUKKA BEACH

 

 

 

 1. TEOS MARİNA
 2.  
 3. EKMEKSİZ TABİAT PARKI
 4.  
 5.  
 6.  
 7.  
 8. EŞEK ADASI
 9. BAHADIR ADASI
 10.  
 11.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir