ENGEREĞİN GÖZÜ – ZÜLFÜ LİVANELİ -.-

Arka planda Osmanlı ve Osmanlı sarayı anlatılsa da aslında harem ağasının gözünden kul-efendi ilişkisini anlatan psikolojik bir roman.

Hadım edilerek Osmanlı sarayına harem ağası olarak görev yaptırılan bir zencinin hikayesi. Tabi bu arada Osmanlı sarayının işleyişi. Tahta geçen tek kişi olmak için öldürülen erkek çocuklar, Padişahların bazen keyiflerine göre kestirdikleri kafalar, keyfi yaşamları, muazzam otoriteleri ve tek sözü geçen kişi olmak isteyen annenin kıskançlıkla yaptırdığı entrikalar. 

Dediğim gibi aslında arka planda Osmanlı sarayının işleyişi ama asıl hikaye  bir harem ağası -yani kulun-  değişen ortamlara göre efendi tanımı. Padişah onun için doğaüstü biri, hep sonsuz itaat etme fikri içinde. Bunu gerçekten hissediyor ve bazen bu konuda çok duygulanıp ağlıyor bile. Ama padişah iktidardan düştüğünde ve yerine 7 yaşındaki oğlu geldiğinde bir bocalama dönemi geçiriyor. Duyguları arasında gidip geliyor ve bu duygular içinde kendine bir fırsat bile arıyor. 

Anlatımı biraz farklı kitabın. Yani eski Türkçe ve şiirsel bir anlatımı var. Yine çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim ama ilginç bir kitap. Merak uyandırıcı. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir