HUZURSUZLUK-ZÜLFÜ LİVANELİ -.-

Mardinli Hüseyin ile IŞİD zulmünü fazlası ile yaşamış bir Ezidi kızı Meleknaz’ın hikayesi.

Ben bu kitabı sevdim. Her şeyden önce güzel bir araştırma sonunda yazılmış ve yazılması gereken bir romandı diye düşündüm. Ama bir şeyi de söylemeden geçemeyeceğim: okuyorum ama herkesin aksine ben Zülfü Livaneli nin romanlarını o kadar çok sevmiyorum. Eğer üşenmezsem yazmaya bundan sonra “Serenat” hakkında yazacağım ki aralarında en beğendiğim romanı nispeten o oldu. 

Bir iki hoşuma giden, dikkatimi çeken bilgiyi ölümsüz olsun diye buraya yazacağım. Mesela kitabın başındaki harese (hırs, haris, ihtiras sözleri buradan çıkmıştır) kavramı. Şöyle: Develerin çölde çok sevdiği bir diken varmış ve deve bu dikeni yedikçe ağzı kanar, kanadıkça tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışıır ve bu devenin daha çok hoşuna gidermiş. Kanadıkça daha çok yer ve bir türlü kendi kanına doyamazmış. Hatta bu durum farkedilmezse deve kan kaybından ölebilirmiş. Kitapta bunu Ortodoğunun haline benzetmiş yazar, Ortadoğunun kendi kanından olanları öldürdüğünü ve öldürdükçe kendi kanının tadından sarhoş olduğunu yazmış.

Birde Ezidiler(Yezidiler) hakkında bilgiler dikkatimi çekti. Kürtçe konuşurlarmış ama kendilerini Kürtlerden ayrı tutarlarmış. Onlara göre Ezidi olunmaz, doğulurmuş. Sayıları baya azalmış ve Ermenistan, Gürcistan, Suriye ve Türkiye de yaşarlarmış. Almanya ya göç edenler varmış.  

Bilinenin aksine şeytana tapmazlar, Melek Tavus a inanırlarmış. Melek Tavus, Allah ın “insanlara secde edin” buyruğuna itaat etmemiş ve bu yüzden cenetten kovulmuş. Ama Melek Tavus Allah ın bir sınav yaptığına ve bu sınavdan başarılı çıktığına inandığı için secde etmemiş çünkü ona göre : eğer kendisine bir bellek verildi ise kendine inanmalı ve başka bir şeye secde etmemeli imiş(çok mantıklı yaaa). Tanrıya ibadet etmesine gerek yokmuş çünkü tanrı iyi ve cezalandırıcı olamazmış.  Daha sonra affedilmiş ve hatta dünyayı yönetebilecek bir güç verilmiş. 

Garip inançlar okudum ? mesela Ezidi birinin çevresine bir çember çizerseniz, o kişi o çemberden çıkamaz hapis olurmuş. Lahana olan yere asla ayak basamazlarmış ve mavi renk asla kullanılmazmış çünkü günahmış. Sembolleri tavus kuşu imiş.  

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir