SERENAD-ZÜLFÜ LİVANELİ -.-

Zülfü Livaneli kitapları arasında en beğendiğim bu idi. Bir araştırma ve formül gibi yazım yine mevcut ama bu sefer araştırma konusu ve işlenme şekli nispeten hoşuma gitti. Kitaptaki bir iki ilgi çekici konu şöyle idi:

*1933-1950 yılları arasında Hitler in zulmünden kaçan Yahudi çok değerli bilim adamları Einstein nın yazdığı bir mektupla, Atatürk tarafından ülkeye kabul edilmiş ve açılan İstanbul Üniversitesinde eğitim vermeye başlamışlardır. Ve savaştan çıkan ülkenin gelişiminde çok büyük bir bilgi ve kültür aktarması sağlamışlardır.

*Struma olayı: 1941 II. Dünya savaşı zamanında Nazilerden kaçan Yahudileri,  Filistine götürmek üzere Romanya dan yola çıkan İstanbul açıklarına gelen ama uluslararası  baskılar yüzünden karaya çıkartılmadan 9 hafta gemide kalan yaklaşık 800 yolcunun bulunduğu gemi. Sorasında bu geminin Karadeniz’e doğru götürülmesi ve Sovyetler tarafından  geminin batırılması olayı. Türkiye ve diğer ülkeler bu işe taraf olamak istemediği için yolcular karaya çıkartılamadı. Ama Kızılay gemiye ara ara yiyecek yardımı yapmıştır. Gemiden sadece bir hamile kadın ve ABD Standart Oil Campany kurucusu Martin Segal ve ailesi kurtarılmıştır(Bunlar Vehbi Koç un girişimi ile kurtarılmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir