STEVEN SPIELBERG

CATCH ME IF YOU CAN  – SIKIYSA YAKALA  (2002 -IMDb:8.1)

Yönetmen : Steven Spielberg

Senaryo     :  Jeff Nathanson (screenplay), Frank Abagnale Jr. (book)

Oyuncular :  Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken

Süre            :  2s  21dak.

Tür              : Biography | Crime | Drama
 
Ülke            : USA | Canada

Ödüller       :  

 

                         “Filmde garip bir duygu var.  Gerçek bir hikaye olması çok güzel ve böyle insani bir hikaye olması da izlerken iyi hissettiriyor. Zeki bir dolandırıcı var ortada ve kendine güveni, zekası, duygusal ve insancıl oluşu yani karakteri çok ilginç.  Babasına olan ilgisi, sevgisi; annesine verdiği değer ve sevgi çok güzel işlenmiş. Bire bir tüm duygular izleyiciye geçiyor. Güzeldi.”

—–FBI’ın ünlü “En Çok Arananlar” listesinde yer alan en genç dolandırıcısının gerçek yaşam öyküsü… Frank Abagnale Jr henüz 18 yaşına gelmeden doktorluk, avukatlık ve büyük bir hava yolu şirketinde pilot yardımcılığı yapmtı. Kılık değiştirme ustası olan Abagnale, aynı zamanda son derece zeki bir dolandırıcıydı. 16 yaşındayken başladığı çek sahtekarlığını 26 ülkede sürdürerek 2,5 milyon dolar çapında dolandırıcılık yaptı. ABD tarihinin en başarılı banka soygununu gerçekleştirdi.—–

ARTIFICIAL INTELLIGENCE : AI   – YAPAY ZEKA  (2001 -IMDb:7.1)

Yönetmen : Steven Spielberg

Senaryo     : Brian Aldiss (short story “Supertoys Last All Summer Long”), Ian Watson (screen                         story)

Oyuncular : Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O’Connor 

Süre            :  2s  26dak.

Tür              : Adventure | Drama | Sci-Fi
 
Ülke            : USA | UK

Ödüller       :  

 

               “Film yapay zekadan daha çok duygusal ve farklı bir film olmuş ve baya başarılı olmuş. Bazı duyguları bir yapay zekanın ( kararlılık, sevgi, inanç, pes etmemek vb) daha net bize hatırlatmasıda filmin ilginç bir detayı. Hatta bu kısır döngü insana “kim daha yapay?” diye soru bile sorduruyor. Uzun, bazen durağan ama iyi bir filmdi”

—– Belli olmayan bir gelecekte, insanlar dünyanın büyük bir bölümünün sular altında kalmış olduğu bir yeryüzünde yaşamaya çalışırken, teknolojinin kolaylıklarından yararlanıp hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla yapay zekalı robotlar üretmektedir. David (Haley Joel Osment) madde ve düşünce olarak tam bir insan gibi yaratılmış bir robottur. Sevmeye programlanmış olan ilk robot çocuk David, o esnada hasta olmasından dolayı tedavisi tespit edilene kadar çocukları dondurulmuş bir aile tafından deneme süreci olarak evlat edinilmektedir. David, yaşamış olduğu aile ortamında evlatlığın gerektirdiği sevgi ve bakımı kapsayıp, giderek çiftin çocukları haline gelmesine rağmen, beklenmedik olaylar hayatı Robot David için imkansız bir duruma sokacaktır. —–       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir